Garanti ve İade

Garanti ve İade Şartları

Asyatip.com dan aldığınız her ürünün garantisi bulunmaktadır. Garanti evrakları bulunan ürünlerin belgeleri ürünle birlikte müşterilerimize gönderilmekte ve gerekli bölüm(gerekli ise) müşterimiz tarafından imzalanıp bize postalandığında* garanti kapsamına girmiş olmaktadır. Garanti evrakı bulunmayan ürünlerimizin örneğin kitap, cd, dvd, çiçek gibi ürünlerimizin üretici garantileri bulunmaktadır. Bu noktada asyatip.com olarak bu metinle üretici garantilerini sağlayacağına dair sözleşme anlamına gelmektedir.

Lütfen herhangi bir problem yada sorunuz için konu başlığını GARANTİ KOŞULLARI olarak yazacağınız bir e-maili info@asyatip.com.tr 'ye atınız yada direkt olarak 0232-342 21 21 'i 09:00 - 19:00 saatleri arasında arayarak ilgili ürünün kategori operatörü ile görüşünüz.

*Garanti evrakı ile ilgili olarak eğer herhangi bir bölümün imzalanıp asyatip.com a geri gönderilmesi gerekiyorsa arkadaşlarımız bir uyarı notunu, bir adet zarf ve pulu ile birlikte size yollayacaklardır. Aksi takdirde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Gönderi adresi : 

İade şartları

Asyatip.com üzerinden yapılan satışlar, “ Uzaktan Satışlar ” sınıfına girer ve “ Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile  “ Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ” nin hükümlerine tabidir. Satın alınan ürünlerin iade edilmesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmelidir.

İade işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi kendisine teslim edildiği anda kargo yetkilisi nezdinde gönderiyi kontrol etmeli, kargo paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun açılması ya da ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan kargo veya kurye görevlisine iade etmelidir. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından, ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

Cayma Hakkının Kullanılması

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 'ne göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkınasahiptir.” (Madde 8). Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 7 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

Cayma hakkından faydalanabilmek için;

-  İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

-  Cep telefonu ve elektronik ürünlerinde, ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan stickerların ya da asyatip.com bandının yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade kabul edilmemektedir.

-  Müşteri, ürünü göndermeden önce,  telefonla müşteri hizmetlerini arayıp (0232-342 21 21) iade Başvurusu'nda  bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir. Bu görüşmeyi yaptığı kişinin adını ve görüşme zamanını da kapsayacak şekilde ürünle birlikte gelen faturanın arka yüzündeki iade Formu'nu doldurarak adresimize ( geri göndermelidir. İade kabul edilen ürünler elimize ulaşır ulaşmaz yenisi adresinize gönderilmektedir..

-  Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

-  Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

-  Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.

-  Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarda cayma hakkı söz konusu değildir.

- Ayıplı Malın İadesi

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'a göre,  “Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir.” (Madde 4).

Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;

-  Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.

-  Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.

-  Müşteri, ürünü göndermeden önce, İade Formu 'nu doldurarak başvuruda  bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.

- Ayıplı Mal bildiriminde, servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

- İade Süresi : asyatip.com, yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde iade eder.

Kargo Ücreti: Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ayıplı Malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü, karşı ödemeli olarak gönderebilirler.

Asyatip.com dan satın aldığınız herhangi bir ürünü orijinal ambalajında herhangi bir problem yoksa,ürünün kendisinde herhangi bir çatlak-kırık-deformasyon yoksa ve ürün ile ilgili olarak tedarikçi firmanın ürünle birlikte göndermiş olduğu garanti belgesinde yazılı koşulların yerine getirilmesi durumunda sorgusuz olarak ürünün size ulaşmasını müteakip 1 hafta içerisinde geri kabul etmektedir. Bu süre sonucunda yaptığınız başvurularınız maalesef olumsuz olarak değerlendirileceğinden siz sayın müşterilerimizin bu konudaki hassasiyetimizi anlayışla karşılamanızı diliyoruz.

Tüm bu ve/veya farklı problemleriniz ile ilgili olarak konu başlığına ŞİKAYET yazdığınız bir e-maili info@asyatip.com.tr  a atmanız yeterli. Müşteri temsilcilerimiz sorunun çözümü için sizinle en kısa zamanda kontak kuracaklardır.